#1 Memóriazavar
Nehéz figyelni, visszaemlékezni vagy koncentrálni? Különösen ha stressz ér?
#2 Diszreguláció
Hajlamos vagy fejben elszállni, kicsekkolni vagy fizikailag lezsibbadni, érzéketlenné válni? Különösen jelentősebb döntési helyzetekben, konfliktushelyzetekben vagy amikor az érzelmeidről kellene beszélned? Zsibbdtság, irritáltság, szétesettség az összeszedettség helyett, amikor valami betriggerel?
#3 Érzelemszabályozás
Van úgy, hogy annyira elárasztanak az intenzív érzések, hogy képtelen vagy uralkodni rajtuk?
#4 Indokolatlanul sok (vagy kevés) a konfliktus körülötted? Különösen a családoddal, partnereiddel?
Az érzelmi diszreguláció a kapcsolatainkban könnyen eszkalálhatja az apró nézeteltéréseket nagy problémákká, amiket nincs megfelelő eszköztárunk helyén kezelni. Olykor túl harosak leszünk, más esetekben lefagyunk és elkerüljük a konfliktust akkor is, amikor harcolni kellene.
#5 Izoláció, magány érzése sokszor társaságban is, egyedül érzed magad biztonságban
Lehet, hogy tudatosan, vagy öntudatlanul hajlamos vagy kerülni a szociális helyzeteket? Különösen ismeretlenekkel, vagy ahol azt gyanítod, hogy valaki valakik vagy a helyzet triggerelhet? Érzelmileg kibillenthet?
Elkerülöd a barátkozás vagy ismerkedés lehetőségét is, vagy ha mész is, tartod az emberektől a két lépés távolságot? Esetleg nem mered megmutatni önmagad ezekben a helyzetekben?
#6 Rettegés az elhagyatottságtól
Az izoláció másik pólusa, hogy annyira rettegünk attól, hogy elhagynak, hogy nem érdemlünk jobb kapcsolatot, hogy akkor is ragaszkodunk az aktuálishoz, ha az rossz, fájdalmas, bántalmazó.
#7 Nem megfelelő partnereket választasz
Elérhetetlen, elutasító, intimitás-képtelen vagy bántalmazó partnereket választasz (vagy hagyod, hogy ők válasszanak) és túl gyorsan bekötődsz, majd nem tudsz szakítani. Eleve ezek az emberek lesznek vonzóak számodra.
# 8 Depresszió, szorongás
A trauma gyakori, ismert jelei ezek. Sajnos ha önmagukban ezeket kezeli a terápia, nem oldódik meg az alapprobléma.
#9 Függőségek
Az ételt, a cigit, az alkoholt, a munkát, a sportot, de bármit érzelmi megnyugtatásra használod. Akkor is, amikor érzed, hogy csak még jobban kibillentenek ezek a szerek közép, hosszútávon.
#10 Elhízás, túlevés
A korai gyerekkori traum a metabolizmusra és a hormonális rendszerre is negatív hatással lehet. Ezek a hormonok felelősek azért, ha túlzottan kívánod az ételt, vagy ha lassul az anyagcseréd.
Ez könnyen lehet az elhízás, vagy túlevés oka. Az evészavarok további formáo sokszor ennek a spirálnak a részei lesznek, mint a bulímia pl.
#11 Szomatikus tünetek
Gyakran produkálsz olyan testi tüneteket, amik mögött nincs orvosilag kimutatható szervi probléma. A korai fejlődési trauma állhat mai tudásunk szerint nagyon sok fizikai diagnózis mögött, a migrénektől az autoimmun betegségekig, szív és érrendszeri problémáktól a rákig.
#12 UFO érzés
Megmagyarázhatatlanul azt érzed, hogy nem tartozol igazán sehová. Más vagy, mint a többiek, nem érzed a kapcsolódottságot, univerzális magányt élsz meg. A limbikus rendszer korai fejlődési zavarai és érzelmi sebek állhatnak ennek hátterében.
Bővebben: https://safespacemethod.com/blog/mi-az-a-c-ptsd/